Archive

    

Nisan 18th, 2018

AÖF de 2.Üniversite okuyorum, 2. sınıfta yatay geçişle örgün öğretime geçiş yapabilir miyim?

Ben üniversitenizde AÖF de 2.Üniversite kapsamında kayıtlı öğrenciyim. 2. sınıfta yatay geçişle örgün öğretime geçiş yapmak için ne yapmam gerekiyor?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 16/12/2016 tarih ve 75850160-302.01.06-80321 sayılı yazısı ile “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” kapsamında kurumlararası ve kurum içi yatay geçiş başvurularını kabul sırasında Üniversiteleri Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde ikinci üniversite kapsamında öğrenim gören öğrencilerin yatay geçiş başvurusunda bulunup bulunmayacağı konusundaki yazısı 14/12/2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelenmiş ve söz konusu talep uygun görülmemiştir.

Üniversite sınavları ertelenecek mi?

Üniversite sınavları: 30 Haziran-1 Temmuz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel seçimlere ilişkin "erken seçim" tartışmalarına yanıtı "24 Haziran'da erken seçim olacak" diye verdi. Ancak erken seçim tarihi bu yıl ilk kez yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi ile çakışıyor. AYT sabah, Yabancı Dil Testi ise öğleden sonra yapılacak. Erken seçimin bu sınavlara denk gelmesi "Üniversite sınavları ne olacak" sorusuna neden oldu.

ÜNİVERSİTE SINAVLARI: 30 HAZİRAN-1 TEMMUZ

YÖK ise sınavların ertelendiğini duyurdu. YÖK konuyla ilgili "24 Haziran 2018'de gerçekleştirileceği açıklanan erken seçim tarihinin YKS'nin yapılacağı aynı güne denk gelmesi üzerine, YÖK olarak YKS'nin 30 Haziran - 1 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılmasına karar verilmiştir" açıklaması yaptı.

Nisan 13th

AÖF öğrencileri sınavlara aynı binada mı giriyor?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi (AÖF) tarafından hayata geçirilen yeni uygulama ile öğrenciler aynı gün içerisindeki iki oturumda birbirine yakın binalarda sınava girecek.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Bahar Dönemi Ara Sınavı 14-15 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türkiye’de 81 il, 25 ilçe ve KKTC-Lefkoşa sınav merkezlerinde oturum bazında yaklaşık 2.5 milyon Açıköğretim Sistemi öğrencisinin sınava gireceği yerler açıklandı. Sınavlar öncesinde yeni bir uygulamanın haberini veren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yücel Güney, uygulamanın ilk etapta Eskişehir ve İstanbul'da yürürlüğe gireceğini açıkladı.

'ÖĞRENCİLERİN SINAVLARA BİRBİRİNE YAKIN BİNALARDA GİRMESİ HEDEFLENDİ'

Nisan 9th

AÖF Sınavlarında Kullanılabilecek Hesap Makineleri Tıkla Öğren

Sınavda hesap makinesi kullanabilirsiniz. Ancak, kullanacağınız makinede alfabetik tuş takımı (A, B, C, …) ve program yapılmasına, saklanmasına, çalıştırılmasına imkân veren EXE, STORE, RUN vb. tuşlar bulunmamalıdır. Aksi takdirde sınavınız ne yazık ki geçersiz sayılacaktır.

Bakınız Sınavda Uyulacak Kurallar (Madde 2)

Sınavlarda Kullanılmasına İzin Verilen Örnek Hesap Makineleri

Sınavlarda Kullanılmasına İzin Verilmeyen Örnek Hesap Makineleri

Nisan 4th

AÖF'te hangi bölümlerde zorunlu staj bulunmaktadır?

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı 45 gün

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı 45 gün

Laborant ve Veteriner Sağlık Programı 30 gün

Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtım Programı 20 gün

Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Programı 25 gün

Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı 20 gün

Konaklama İşletmeciliği Lisans Bölümünde ise staj isteğe bağlıdır ve 45 gündür.

Bunların dışında, Sosyal Hizmetler Programı’na 2011-2012 öğretim yılı ile 2015-2016 öğretim yılı aralığında kayıt yaptıran öğrencilerin 24 gün zorunlu stajı vardır.

2015-2016 öğretim dönemi itibarıyla kayıt yaptıran öğrencilerin staj zorunluluğu yoktur.

2010-2011 ve önceki öğretim yıllarında kayıt yaptıran öğrencilerin staj zorunluluğu bulunmadığından bu öğrenciler staj yapamazlar.

AÖF'te kimler staj yapabilir, kimler staj yapamaz?

Öğrenci, kaydını yeniletmesi ve staj başvuru, başlangıç ve bitiş tarihleri aktif olduğu dönem içinde kalması koşuluyla staj yapabilir. Kaydını yeniletmeyen öğrenci staj yapamaz.

Nisan 3rd

AÖF Stajı hangi koşullarda tekrar edilebilir?

Zorunlu stajı olan programlardaki öğrenci, stajından başarılı sayılana kadar stajını tekrar etmek zorundadır. İsteğe bağlı stajı olan programlardaki öğrenci ise stajdan başarısız olduğu takdirde yeniden staj başvurusu yapabilir.

Öğrenci hangi koşullarda tekrar isteğe bağlı staj başvurusu yapamaz?

İsteğe bağlı stajında başarılı olamayan, stajını tamamlamayan, stajını iptal eden veya dönem sonu sınav tarihine kadar stajını tamamlamayan mezuniyet aşamasındaki öğrenci tekrar isteğe bağlı staj başvurusu yapamaz.

AÖF Öğrenci Otomasyon Sisteminde stajı onaylanan ve reddedilen öğrenciler ne yapacak?

Stajı onaylanan öğrenci belirtilen tarihte staja başlar. Stajı reddedilen öğrenci ise yeniden staj yeri müracaatı yapar.

AÖF Öğrenci Otomasyon Sistemine Giriş için Tıklayınız

YÖKDİL'e kimler girebiliyor?

YÖKDİL sınavının ardından uzun süre geçmesi nedeniyle sonuç tarihi araştırmaları başladı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen 17 Mart tarihli YÖKDİL sınav sonuçları https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/giris adresi üzerinden erişime açılacak. Peki YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

İlk kez geçtiğimiz yıl yapılan YÖKDİL sınavı 17 Mart Cumartesi günü dördüncü kez gerçekleşti. Sınavın üzerinden günler geçmesi nedeniyle sonuç araştırmaları yoğunlaştı. YÖKDİL soruları ve cevapları geçtiğimiz günlerde http://yokdil.yok.gov.tr/ adresi üzerinden erişime açılmıştı. Peki YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Mart 28th

AÖF staj işlemlerine bürodan mı yoksa internet üzerinden mi başvuru yapmam gerekir?

Öğrenci otomasyon sayfasına girerek EK-1A (Staj Başvuru ve Kabul Formu) belgesini bilgisayar ortamında doldurarak kurumuna mühür/kaşe, imzalatarak ,staja başlama tarihinden en az 20 gün öncesinden SGK’dan aldığınız müstahaktık belgenizle birlikte AÖF Bürolarına evraklarınızı teslim ediniz. 5 iş günü içerisinde öğrenci sayfanızda stajınızın onaylanıp onaylanmadığını takip edebilirsiniz.

AÖF staj yerimi değiştirebilir miyim?

Staj yeri değişikliği Madde 10’a göre; Öğrenciler staja başladıktan sonra yurt içinde AÖF Staj Koordinatörlüğünün , yurt dışında ise bağlı bulundukları AÖF Bürolarının bilgisi ve onayı olmaksızın staj yeri değişikliği yapamazlar. İş yerlerinde grev ve lokavt uygulaması; iş kazası; yangın; deprem ve sel gibi doğal afet olması durumunda öğrenci yurt içinde AÖF Staj Koordinatörlüğünün, yurt dışında ise bağlı bulunduğu AÖF Bürosunun bilgisi ve onayı dahilinde yeni staj yerinde kalan süresini tamamlayabilirler.

AÖF lisans tamamlama kaydı yaptırabilir miyim?

Merkezi Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde Lisans Tamamlama Programı bulunmamaktadır. Ayrıca üniversitelerde yeni bir programın açılması Yükseköğretim Kurulu Kararına bağlıdır.